image description
Hakkımızda

TÜRKİYE KURUMSAL YATIRIMCI YÖNETİCİLERİ DERNEĞİ

TKYD Yönetimi

image description Mehmet Ali Ersarı, 1994 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği'nden mezun olmuştur. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisans, ve Bilkent Üniversitesi MBA derecelerinin ardından, kariyerine Interbank yönetici adayı programında başlamış ve programın devamında Hazine Birimi’nde görev almıştır. Daha sonra Osmanlı Bankası Hazine Birimi’nde döviz ve faiz masalarında yönetici olarak görev yapmış, Garanti Bankası birleşmesini takiben bu bankada 2004 yılına kadar Faiz Ürünleri Birim Yöneticiliği’ni üstlenmiştir. Sonrasında ABN AMRO Bank Hazine Direktörü olarak görev yapmış ve bu bankanın Liderlik Programı içerisinde yer almıştır. 2008 yılında Yatırım Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CIO) olarak Ak Portföy’e katılan Ersarı, 2018 yılı başından itibaren Ak Portföy Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.
image description Halim Çun , Gedik Portföy Yönetimi A.Ş. şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Halim Çun , iş hayatına 1984 yılında Dünya Gazetesi Dış Haberler Servis şefi olarak başlamıştır. Daha sonra 1986 yılında finans sektörüne geçerek Dışbank'ta ( daha sonra isim Fortis bank olarak değişti) Araştırma bölümünde kıdemli uzman olarak çalışmıştır. Ardından 1987 yılında Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Sabancı Holding'in Planlama ve Yatırımlar bölümüne geçerek, çeşitli projelerde farklı pozisyonlarda görev aldı. 1998 yılında yeniden finans sektörüne geçerek 19 Ak yatırım Ortaklığı'nın kuruluşunda ve daha sonra 2000 yılında Ak Portföy Yönetimi'nin kuruluşunda Genel Müdür olarak görev aldı. 2006 yılına kadar görev aldığı Akbank Grubu'nda aynı zamanda 2002-2003 yıllarında Ak Emeklilik şirketinin ve emeklilik fonlarının kuruluşu çalışmalarında görev aldı, ayrıca Şirketin finansal ürünlerinin dağıtım ve pazarlamasına ilişkin Komitede görev aldı. Daha sonra, 2006 yılında katıldığı Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ‘de yatırım fonları ve portföy hizmetlerinin yeniden yapılandırılması alanında çalıştı ve 2008 yılında Gedik Portföy Yönetimi A.Ş.'nin kuruluşunda Genel Müdür olarak görev aldı. Halim Çun, mevcut durumda 2002 yılından bu yana çalıştığı TKYD'de Başkan yardımcılığını yürütmektedir. Halim Çun, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi Bilimler Akademsi İşletme Bölümünden mezun olmuş, ve aynı Fakültede lisansüstü çalışmaları yapmıştır.
image description Bankacılık sektöründe 28 yıllık tecrübesi bulunan Nilgün Şimşek Ata, kariyerine 1993 yılında Demirbank Kurumsal bankacılıkta başladı. 2000 yılından itibaren HSBC Türkiye ve HSBC İngiltere bünyesinde kurumsal ve özel bankacılık alanlarında çeşitli yönetim pozisyonlarında görev alan Ata, 2012-2018 yılları arasında HSBC Portföy A.Ş.’de Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (COO) olarak görev yaptı ve Haziran 2018’de HSBC Portföy A.Ş. Genel Müdürü olarak atandı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Nilgün Şimşek Ata, London CASS Business School ‘da Finans alanında yüksek lisans yapmıştır.
image description 2019 yılı Mart ayından beri Re-Pie Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş’de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Alim Telci Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra The American University, Washington D.C. Kogod College of Business Administration’da Finans alanında MBA yapmıştır. Meslek hayatına 1993 yılında Bank Ekspres’te Yönetici Adayı olarak başlayan TELCİ, daha sonra Sabancı Holding, Eczacıbaşı Menkul Değerler A.Ş., UB Ulusal Yatırım ve Raymond James Securities’de Yönetici olarak çalışmıştır. Ak Portföy Yönetimi A.Ş.’de Varlık Yönetimi Bölümünde Direktör ve Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Araştırma Bölümü’nde de Direktör olarak görev yapmış olan Alim Telci, 2007 – 2009 yılları arasında Unicorn Capital’de Araştırma Grup Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Varlık Yönetimi Grup Başkanı, Stratejist ve Genel Müdür Vekili olarak birçok görev almıştır. Ocak – Haziran 2011 döneminde kısa bir süre Halk Yatırım Varlık Yönetimi Birimi’nde Direktör olarak görev aldıktan sonra Alim TELCİ, grup içinde yeni kurulan Halk Portföy Yönetimi A.Ş.’de Kurucu Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmış ve bu görevini şirketin Ocak 2019’da Ziraat Portföy tarafından satın alınmasına kadar sürdürmüştür. Alim TELCİ aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da dersler vermektedir.
image description Egemen Erden'in İstanbul ve Londra'nın önde gelen yatırım bankalarında hisse senedi satış uzmanı olarak 20 yılı aşkın deneyimi vardır . Egemen ERDEN kariyerine Finansbank'ta 1993 yılında Sermaya Piyasaları Grubu'nda başladı. Daha sonra Londra'da Nomura International ve BNP Paribas'ın satış departmanlarında 5 yıl analist olarak çalışarak uluslararası platformlarda deneyim kazandı. 2005 yılında Londra'dan İstanbul'a geri döndü ve Finans Yatırım'ın Kurumsal Satış ve Trading bölümüne Birim Yöneticisi olarak katıldı. Finans Yatırım'ın Uluslararası Kurumsal Satış Departmanında Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam ederken; aynı zamanda Araştırma ve Yatırım Danışmanlığı departmanlarının da sorumluluğunu da yürüten Egemen Erden Mart 2017'den beri Finans Portföy Yönetimi A.Ş.'de Genel Müdür olarak görevini sürdürmektedir. Egemen ERDEN İngilizce, Almanca ve İspanyolca bilmektedir .
image description Hazine, yatırım fonları ve portföy yönetimi alanında başladığı kariyerine, 2001- 2014 yılları arasında İş Yatırım Menkul Değerler’ de Hazine, Yurt İçi Piyasalar ve Portföy Yönetimi bölümlerinde görevler alarak devam etmiştir. İş Yatırım’da Portföy Yönetimi Bölümü’nün kurulması ve müdürlüğü görevinde bulunmuştur. 2014 yılında katıldığı İş Portföy’de; girişim sermayesi fonları, gayrimenkul fonları, geleneksel fonlar ve portföyleri içeren tüm portföy yönetimi faaliyeti ile Mali ve İdari İşlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 2022 yılı başında kariyerine, sektörün genç girişimi Rota Portföy' de devam etme kararı almıştır. Emrah Yücel, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra University of West Georgia’da İşletme alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.
image description Göktürk Işıkpınar, Hisse Senedi, Alternatif Yatırımlar; Girişim Sermayesi Yatırım Fonları, Gayrimenkul Yatırım Fonları, Yenilenebilir Enerji Yatırım Fonu ve Emtia Fonlarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Ak Portföy, Sermaye Piyasaları mevzuatına tabii odağında KOBİ’lerin olduğu Türkiye’de kurulan ilk Girişim Sermayesi Fonunu 2016 yılında hayata geçirdi. Ak Portföy, Alternatif Yatırımlarına üç Girişim Sermayesi Fonu (büyüme finansmanı odaklı), Teknoloji Odaklı VC Fonu and Yenilenebilir Enerji Fonu ile devam etmektedir. Girişim Sermayesi Yatırım Fonları, teknoloji, sağlık, gıda takviyeleri ve ambalaj sanayi ile beraber üretim odaklı şirketlere yatırım yapmaktadır. Göktürk Işıkpınar, University College London, Ekonomi Bölümü mezunudur. Sermaye piyasalarında 20 yıldan daha fazla deneyime sahiptir.
image description Nihan Özenç, 1994 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 1997 yılında Türkiye Bankalar Birliği ve British Council bursu ile University of Leeds, İngiltere’den MBA derecesini almış, 2013 yılında INSEAD Business School Management Acceleration Programme eğitimini tamamlamıştır. Profesyonel hayatına 1995 yılında başlayan Özenç, çeşitli bankaların Hazine ve Sermaye Piyasaları bölümlerinde çalışmış, 2002-2015 yıllarında İş Yatırım Menkul Değerler’de Yönetici olarak farklı görevlerde bulunmuştur. İş Portföy’e katılmadan hemen önce, bir aracı kurumun Yatırım Danışmanlığı bölümünü kurmuş ve 2 yıl Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2017 yılında İş Portföy’e katılan Özenç, Yatırım Danışmanlığı ve Yurt İçi Satış, Dağıtım Kanalı Yönetimi ve Operasyon Bölümlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır
image description Müge Peker; 22 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Yapı Kredi Portföy ‘ün Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesidir. Peker, Yapı Kredi Portföy’e (veya halefi şirketlerinden birine) 2003 yılında katılmıştır. Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği’nde lisans eğitiminin ardından, Yeditepe Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlayan Peker, kariyerine 1995 yılında Alternatifbank’ta Yönetici Yardımcısı olarak başlamış ve çeşitli pozisyonlarda görev yapmıştır. 1995 – 1998 yılları arasında Alternatif Yatırım A.Ş. Hazine Bölümünde çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. 2003 yılında Koç Portföy Yönetimi’ne Üst Düzey Portföy Yöneticisi olarak katılmıştır. Müge Peker, 1995 yılından bu yana sektördedir.
image description Okan Alpay, 2014 yılı Aralık ayından bu yana Tacirler Portföy Yönetimi’nde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. 1993 yılında başladığı kariyer hayatında, 3 yıllık araştırma analisti tecrübesinin ardından 25 yıldır portföy yönetimi alanında çalışmaktadır. 2002-2010 yılları arasında Yapı Kredi Portföy Yönetimi’nde hisse fonlar, özel portföy yönetimi, yatırım danışmanlığı müdürlükleri ve Genel Müdür Yardımcısı/ CIO görevlerinde bulunduktan sonra Libera Portföy de Kurucu Ortak/Genel Müdür, Finans Portföy’de CIO/ Koordinatör olarak görev yaptı. 2016-2020 yılları arasında Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Yönetim Kurulu üyeliği görevini üstlendi. Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunudur. İngilizce biliyor. Sektörde 28yıl+ tecrübe sahibi.
image description Yağız Oral, 2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde mühendislik eğitimini tamamladıktan sonra 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi ve Finans yüksek lisansı yapmıştır. Kariyerine Alternatifbank Hazine departmanında başladıktan sonra sırasıyla Denizbank Hazine departmanı, HSBC Portföy Yönetimi, BNP Paribas Cardif Yatırım departmanlarında yönetici olarak görevler aldıktan sonra TEB Portföy Yönetimi A.Ş.’ye Yatırım ve Araştırmadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CIO) olarak katılmış, 2020 yılından itibaren TEB Portföy Yönetimi Genel Müdür’ü olarak görev yapmaktadır.
image description Lisans eğitimini 2003, yüksek lisans eğitimini 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde İktisat Bölümü’nde tamamlayan Sezgin, yüksek lisans eğitimi boyunca aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmış ve araştırma projelerinde yer almıştır. 2005 yılında bir aracı kurumda Ekonomist olarak iş hayatına başlamış, daha sonra farklı Banka ve Aracı Kurumlar’da Ekonomist ve Başekonomist olarak görev yapmıştır. 2015- 2020 yılları arasında İş Portföy’de Başekonomist olarak görev yapan Nilüfer Sezgin, Nisan 2020 itibarıyla İş Portföy’de Araştırma, Hukuk, İnsan Kaynakları, Bilgi Teknolojileri ve Kurumsal İletişim’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır.
image description Bengi Subaşı Gerçek, Yapı Kredi Bankası Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi'nde Yatırım Fonları ve Sabit Getirili Ürünler'den sorumlu Direktör olarak görev yapmaktadır. Bengi Subaşı Gerçek, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü'de tamamladı. İş hayatına 1997 yılında Interbank MT'si olarak başladı, 1998-2001 yılları arasında Inter Portföy'de Portföy Yöneticisi olarak çalıştı. 2001 başından itibaren sırasıyla İktisat Yatırım ve Dundas Ünlü Menkul Değerler'de Hazine, ICM ve Kurumsal Finansman bölümlerinde görev aldı. 2004 yılında Yapı Kredi Portföy Yönetimi Pazarlama ve Ürün Yönetimi grubuna geçti. 2009 yılından bu yana Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi'nde Yatırım Fonları ve Sabit Getirili Ürünler'den sorumlu Direktör olarak görevini devam ettirmekte. Bengi Subaşı Gerçek 2014 yılından bu yana TKYD'de Denetim Kurulu üyeliğine devam etmektedir.
image description Oğuz Kösebay, profesyonel kariyerine 1996 yılında Tekfen İnşaat ve Tesisat’ta proje mühendisi olarak başladı. 2000 yılında Tekfen Emlak Geliştirme Grubu’nun kuruluşu ile birlikte grubun çeşitli projelerinde görev aldı. 2006 – 2011 yılları arasında Tekfen Emlak Geliştirme ve Yatırım’da ayrıca Tekfen OZ Gayrimenkul Geliştirme’de iş geliştirme, tasarım ve inşaat yönetimi bölümlerinde yöneticilik yaptı. Eylül’2011 de Omurga Yapı Yatırımları’na katıldı. Buradaki görevinin yanı sıra 2015 yılı itibariyle de Omurga Gayrimenkul Portföy Yönetimi’nin Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirildi. Özel Dost Lisesi’nden mezun olduktan sonra İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nü tamamladı.